Ako vytvoriť video „scroll-stopper“ video na sociálne siete

Zdroje sa rôznia, ale viac-menej platí, že pri scrollovaní na sociálnych sieťach máte niečo menej ako 2 sekundy na zachytenie pozornosti užívateľa. A ten sa následne počas najbližších 3 sekúnd rozhodne, či bude pozerať video ďalej. Ako zachytiť jeho pozornosť a ovplyvniť jeho rozhodnutie? V tomto blogu sa na to pozrieme bližšie.

Vizuál

Začneme tým povrchnejším. Keďže sme “vizuálne tvory”, vzhľad vášho videa rozhoduje a práve vďaka nemu máte možnosť zachytiť pozornosť používateľa. Nižšie si rozoberieme hlavné body:

1. Rozmer

Pri uverejňovaní videí na sociálne siete myslite na to, že video vo štvrcovom formáte zaplní o 78% viac priestoru. Tým pádom máte o 78% viac šancí zachytiť pozornosť používateľov.

2. Farba

Myslite na prostredie, v ktorom sa bude video zobrazovať. Drvivá väčšina sociálnych sietí ma biele pozadie, no napríklad X (Twitter) má možnosť prepnúť do režimu s čiernym pozadím. Okrem toho odporúčame zohľadniť aj farby používané v rámci jednotlivých platforiem – Facebook má modrú, YouTube červenú, Linkedin modrú a tak ďalej. Ak chcete “zasvietiť”, použite v otváracom zábery výrazné farby odlišujúce sa od platformy, na ktorej bude video uverejnené.

3. Ľudská tvár

Tak ako na thumbnailoch, aj v úvode videí dobre funguje ľudská tvár. Podľa výskumov to aktivuje časť nášho mozgu zvanú FFA – fusiform face area – ktorá je zodpovedná za rozpoznávanie tvárí a spozornieme.

4. Headline

Začiatok videa by mal celkovo obsahovať tzv. “hook” – hák. Ním zachytíte pozornosť používateľa a medzi osvedčenými taktikami je položiť otázku (s ktorou sa vie cieľová skupina identifikovať) alebo ponúknuť niečo zadarmo. V každom prípade odporúčame “hook” previesť aj do textovej podoby a zobraziť ho hneď na úvod v atraktívnej forme.

Obsah

Ak sa vám úspešne podarilo zachytiť pozornosť scrolujúceho používateľa, ste v polovici cesty k výhre. Teraz treba udržať jeho pozornosť počas nasledujúcich sekúnd a svoje šance viete zvýšiť týmito spôsobmi.

1. Strih

Pokiaľ nemáte nádherný otvárací záber (ideálne so známou tvárou), odporúčame dynamický strih. Schopnosť ľudí udržať pozornosť kontinuálne klesá a osvedčený spôsob ako ich držať zapojených je práve dynamický strih.

2. Emócia

Emócie fungujú. Viete ich vyvolať hudbou, zábermi, strihom alebo prejavom ľudí na kamere.Žiaľ, podľa štatistík fungujú najlepšie negatívne emócie, no akýkoľvek “náboj” je lepší, než žiaden. Skúste sa teda vyvarovať tvorbe “sterilných” videí.

3. Dĺžka videa

S ohľadom na dlhodobé trendy zopakujeme našu mantru – čím kratšie, tým lepšie.

4. Posolstvo

Ako sme spomínali – na začiatku videa musí zaznieť tzv. “hook”. V ďalších sekundách odporúčame informáciu rozviesť a stručne vysvetliť alebo naznačiť hodnotu videa a čo divákovi prinesie.

Extra tipy

1. Titulky

Nezabudnite na to, že sa videá na sociálnych sieťach síce prehrávajú automaticky ale bez zvuku. Titulky sú nutnosť.

2. Zohľadňujte platformu

Medzi obsahom pridávaným na TikTok a na Linkedin by mal byť rozdiel. Na rôznych platformách sa zdržuje rôzna cieľová skupina a majú rozdielnu identitu. Zohľadnite to pri tvorbe svojho videa.

3. Myslite na mobily

Drvivá väčšina ľudí bude vaše video na sociálnych pozerať cez mobil. Zohľadnite to pri jeho tvorbe – všetko musí byť dobre viditeľné aj pri malom rozmere telefónu.

ZDIEĽAJTE TENTO ČLÁNOK

ĎALŠIE ČLÁNKY

/Nepremeškajte žiaden článok/

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NEWSLETTERA