Musíte mať video na YouTube aby sa umiestnilo v Google?

Google začal už v roku 2012 zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania odkazy na YouTube videá podporené obrázkom thumbnailu. Od roku 2018 pridali samostatný panel “Videá”, v ktorom sa zobrazujú aj informácie o dátume uverejnenia a kanáli, ktorý ho uverejnil. A o dva roky neskôr pridali “kľúčové momenty”, pokiaľ ich autor videa zaznačil. Trend je teda zdĺhavý ale jasný – Google čoraz viac zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania aj videá. No aké sú šance, že sa v nich objavíte, pokiaľ ste svoje (napríklad) firemné video nahrali na iný server?

Čo hovoria čísla

Šance sú veľmi nízke. Aj obyčajným používaním Google môžete nabrať dojem, že zobrazuje vo výsledkoch iba YouTube videá. A hoci by to nebol správny dojem, nie je ďaleko od pravdy.

Pri prieskume témy sme narazili na zaujímavú štúdiu, ktorú spravili v Aimclear.com. V rámci nej analyzovali výsledky vyhľadávania na 978 kľúčových slov zadaných do Google. Vyšlo im, že spomedzi všetkých video výsledkov mali odkazy z YouTube 84%-tný podiel.

My sme sa rozhodli spraviť podobné, hoci výrazne menšie meranie. Analyzovali sme 50 kľúčových slov a Google nám vo výsledkoch zobrazil dokopy 228 odkazov na videá. 91,6% predstavovali odkazy z YouTube a napríklad Facebook a TikTok mali zhodne iba 3 zastúpenia. Nižšie uvádzame tabuľku s analyzovanými slovami a nájdenými výsledkami:

KĽÚČOVÉ SLOVO YOUTUBE OSTATNÉ
how to build a pc
3
-
nature footage
3
-
tesla model 3 review
3
-
nba finals 2023
3
-
how to screw into brick
3
-
guide to azores
3
-
how is coffee made
3
-
how to make california rolls
3
-
the weeknd
3
-
happy animals videos
5
2
new york video
7
1
how to get ready for a job interview
1
-
underwater videos
7
1
how to train german shepherd
4
-
Dune 2 review
3
-
new rock music 2023
4
-
best moments in football
7
-
chest workout at home
4
-
monopoly tutorial
4
-
make up tutorial
7
-
alternative music video
7
-
toyota vs nissan comparison
3
-
company presentation video
3
showreel video
5
3
perfect wedding video
6
1
lion in wilderness
1
1
skydiving dubai
3
-
how to build lego house
4
-
hair extensions tutorial for beginners
6
-
best food review in india
3
-
best motorcycles for beginners
4
-
it company in korea video
7
-
how to make best pancakes
3
-
different types of dog breeds
3
-
funny cat videos
8
2
best movie moments of all time
3
-
relaxing music for stress
8
video marketing how to
3
-
history of money
1
-
aerial yoga
4
-
how to discuss a topic
2
-
skateboarders falling
5
3
lemon being cut
4
1
gamers playing games
6
-
the rolling stones concert
3
-
iphone evolution
2
-
diy videos for kids
8
1
vietnam what to see
3
-
how to bake cookies in air fryer
3
-
motivational video
8
1

Možné dôvody

Naprieč rokmi sa objavili obvinenia z toho, že Google uprednostňuje videá z YouTube, keďže ho vlastní. Informoval o tom napríklad aj renomovaný denník Wall Street Journal a pre úplnosť treba dodať, že Google (resp. materská firma Alphabet) čelil viacerými podobným obvineniam v súvislosti so svojimi produktami.

K vyššie uvedenému sa nedokážeme vyjadriť. No čím sme si istí je, že Google sa snaží užívateľom zobrazovať čo najrelevantnejšie výsledky. A tiež sme si istí tým, že YouTube je suverénne a s obrovským náskokom najpoužívanejší videoserver na svete. A pokiaľ je na ňom YouTuber, ktorý má stovky videí na tému pokladania parkiet, tak Google sa bude (asi správne) domnievať, že je dobrý nápad zobraziť ho medzi výsledkami vyhľadávania. A aj keby sa ukázalo, že v danom videu neboli požadované odpovede, minimálne poslal užívateľa k zdroju, kde ich vie sám nájsť.

Nenahrám svoje video na YouTube ale chcem byť vo výsledkoch Google

V tom prípade si zvoľte platformu, ktorá umožňuje pridať ku videu aj meta dáta. Videá v tomto smere fungujú podobne ako web stránky, pri ktorých viete v rámci SEO vyplniť title, description atď.

Väčšina kvalitných platforiem ako DailyMotion, Vimeo alebo Wistia túto možnosť majú. Google tým pádom viete lepšie povedať, o čom dané video je a skôr ho zaradí medzi výsledky svojho vyhľadávania.

Odporúčané riešenie

Napriek tomu, že je YouTube skvelý, nie je úplne vhodný na každé riešenie. Preto máme radi napríklad služby Vimeo alebo Wistia, ktoré sú viac B2B orientované a ponúkajú veci, ktoré YouTube neponúka. Mnoho firiem svoje prezentačné video nahrá na ich server a odtiaľ si ho vloží na web, aby mohli zbierať leady. Iné firmy zasa z rôznych dôvodov nahrajú svoje video iba na Facebook, Instagram, Linkedin alebo inú sociálnu sieť. To je samo o sebe správne, no vo väčšine prípadov je chybné obmedziť sa iba na jednu platformu.

Riešenie je teda jednoduché – uverejňujte všetky videá aj na YouTube. Pravdepodobne bude treba prispôsobiť popis, možno zľahka aj formát, no získate množstvo výhod:

  1. širšie publikum
  2. šancu zobraziť sa vo výsledkoch druhého najpoužívanejšieho vyhľadávača na svete (YouTube)
  3. vyššiu šancu zobraziť sa vo výsledkoch prvého najpoužívanejšieho vyhľadávača na svete (Google)

ZDIEĽAJTE TENTO ČLÁNOK

ĎALŠIE ČLÁNKY

/Nepremeškajte žiaden článok/

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NEWSLETTERA