Čo by malo mať úspešné video

Pri výbere názvu tohto článku sme strávili takmer rovnako veľa času, ako jeho písaním. Parametre úspešného videa sa totiž menia v závislosti na jeho obsahu. A súčasne, obsah je absolútnym základom úspechu akéhokoľvek videa. Je tu teda veľmi veľa priestoru na polemiku, no niekde začať musíme. V tomto prípade ide o veľmi robustnú tému, ktorej sa budeme dlhodobo venovať a rozmieňať ju na drobné. Prihláste sa na odber nášho blogu a neujde vám žiaden nový článok.

Teraz si predstavíme základné elementy úspechu, ktoré sa dajú aplikovať na väčšinu videí určených pre širokú verejnosť. Cieľom je maximalizovať divácku retenciu a s ňou aj úspešnosť vášho videa.

1. Obsah

Začneme tým najzrejmejším. Nech už idete robiť akékoľvek video, treba si presne zodpovedať zopár otázok:
  • pre koho? 
  • prečo?
  • čo mu má video dať?
  • čo tým chceme docieliť?
 
Čím presnejšie si tieto otázky zodpovedáte, tým lepšiu predstavu o výslednom výstupe budete mať a o to funkčnejší bude. Spoločným menovateľom je Empatia, ktorá je pri tvorbe videí kľúčová. Potrebujete sa napojiť na svojho diváka a tvoriť mu na mieru. 
 
Ak je uchopené správne, stáva sa z videa najosobnejší reklamný formát. 

2. Obraz

Kvalitný obsahový koncept je základ, no nepreceňujme sa – my ľudia sme vizuálne tvory. Máme radi pekné veci a tomu sa treba pri tvorbe videa prispôsobiť. Potrebujete teda vytvoriť pútavý vizuál, ktorý diváka udrží naprieč celým videom. Ako na to?

  • Strih – dlhé statické zábery nefungujú. Úspešné video potrebuje pohyb a dynamický strih, ktorý diváka zamestná.
  • Farby – ľudia majú radi farby, aspoň väčšina z nás. Pracujte s nimi vo videu, používajte ich na navodenie správnej atmosféry alebo priebežné oživenie obrazu. Cieľom je nenechať diváka statickým.
  • Texty – doplňte obraz o najdôležitejšie texty, ktoré podčiarknu informácie zaznievajúce vo videu.
  • Mozog ich tak lepšie zachytí a zvyšuje sa pravdepodobnosť, že zostanú v pamäti.
    Ilustračné zábery – myslíte, že nemáte čím obraz “preložiť”? Na internete nájdete množstvo databáz s ilustračnými zábermi, ktoré sú k dispozícii za rozumné peniaze. Vášmu videu dodajú potrebnú šťavu.

3. Hudba

Chytľavá hudba dokáže podľa štúdií aktivovať v mozgu nucleus accumbens septi, ktorý je zodpovedný za príjemné pocity aké máme napr. pri jedle alebo cvičení. Pokiaľ to teda téma videa dovoľuje, doplňte ho pozitívnou hudbou s dobrým rytmom a opäť o niečo zvýšite jeho šance na úspech.

4. Dramaturgia

Často pri klientoch vnímame, že automaticky očakávajú, že ľudí bude ich video zaujímať. Žiaľ, realita je krutá a najrozumnejší východiskový bod pri tvorbe videa je pravý opak. Všetci sme denne bombardovaní stovkami až tisíckami podnetov a preto je pri úspešnom videu kľúčová dramaturgia. Napríklad, Facebook zistil, že 45% ľudí, ktorí si pozrú prvé tri sekundy videa mu venuje aspoň pol minúty. A za pol minúty už stihnete povedať dosť vecí, ako teda vyhrať v prvých troch sekundách?

  • pracujte s “hookom” – hneď na úvod musíte diváka zachytiť. Najjednoduchšou taktikou je položiť mu otázku alebo v ňom inak vzbudiť záujem o obsah “ukrytý” vo videu
  • zobrazte hneď na úvod ľudskú tvár. Ľahšie nadviažete emočnú väzbu s divákmi a v mozgu sa im aktivuje FFA (fusiform face area), ktorá je zodpovedná za rozpoznávanie ľudských tvárí. Vďaka tomu spozornejú
  • pokiaľ máte vo videu známu tvár, platí predošlý bod dvojnásobne

5. Názov a uverejnenie

Aj dobre natočené video môže byť neúspešné, pokiaľ je zle uverejnené.

pozor na clickbait

6. Titulky

Tip na záver – pokiaľ bude vaše video uverejnené na sociálnych sieťach, určite mu pridajte titulky. Až 85% ľudí pozerá na sociálnych sieťach video bez zvuku a pokiaľ nebude mať to vaše titulky, je jeho uverejnenie takmer zbytočné.

ZDIEĽAJTE TENTO ČLÁNOK

ĎALŠIE ČLÁNKY

/Nepremeškajte žiaden článok/

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NEWSLETTERA